Adana Musiki Derneği

Adana Musiki Derneği

Kuruluş Tarihi: 1974

Kurucu Üyeler: Mahmut Akan, Toktay Sökmen, Zambak Baysal, Ahmet Polatöz, ErdoğanÖzdiker ve Av. Vural Sakallı

Başkan: Sedat Deryalar

Şef: Şükrü Birbaş – Ali İntizam

Çalışma Yeri: Dernek Binası

Çalışma Günü: Salı – Peşembe

Konser Tarihi:

İletişim:

Reşatbey Mah. 5 Ocak Cad. No:43
Salih Bosna Sitesi C Blok
Zemin Kat Daire: 2
Seyhan – Adana

Dernek telefonu: 0 322 457 96 25
GSM: 0532 567 50 03
admin@adanamusikidernegi.com

ŞEFLER

1964 yılında Mahmut Akan, Toktay Sökmen, Ayfer Yarman ve Mahmut Kadıoğlu’un Halk Eğitim Derneği’nden ayrılarak koro çalışmaları ile faaliyetine başlamış ve çeşitli dernekler yapısında konserler vermiş.

1974 yılında Mahmut Akan, Toktay Sökmen, Zambak Baysal, Ahmet Polatöz, ErdoğanÖzdiker ve Av. Vural Sakallı kuruculuğu ile tüzel kişiliğine kavuştu. O zamanki yönetim kuruluşunda Başkanlığa Erdoğan Özdiker, 2. Başkanlığa Dr Sefa Ürgenç, yönetim kurulu üyeliklerine Hakkı Pazarbaşı, Zambak Baysal, Çiğdem Ergene ve Toktay Sökmen görev yaptılar. Genel sekreterlik ve hocalık görevinde Ecz. Mahmut Akan bulundu. Mahmut Akan bu görevi 1977 yılına kadar sürdürdü.

1976 yılında Mahmut Akan şeflik görevini Uğur Türe’ye verdi.  Daha sonra şeflik görevini Ümit Öcal üstlendi. Daha sonra dernekteki kopmalardan sonra yapılan kongrede Başkanlığa Ahmet Polatöz seçildi.

1981 yılında Ümit Öcal’ın dernekten ayrılması ile Başkan Ahmet Polatöz, Ali İntizam ve Şükrü Birbaş ile kademeli olarak şeflik görevini üstlendi.

1985 yılında Ahmet Polatöz’ün vefatından bugüne kadar (2019) Ali İntizam ve Şükrü Birbaş uyum içinde derneğin icra heyetini yürütmektedir. Adana Musiki Derneği, bir eğitim kurumudur. Dernek asıl amacı olan musiki eğitimini sürdürürken disiplin ve musiki ahlakını ön planda tutmaktadır. Derneğin eğitim-öğretim programında musiki nazariyatı, usul, makam, solfej, repertuar dersleri her dönemde büyük yer tutmuştur.   Adana Musiki Derneği’nde musiki çalışmalarına sınıf sistemi getirilmiştir. Her yıl Eylül ayında yapılan sınavla yeni alınan ses ve saz öğrencileri birinci sınıf olarak kabul edilmekte, bu öğrenciler değişik gün ve saatlerde dernek hocaları nezaretinde nazariyat, usul, makam, solfej derslerinden oluşan bir temel eğitim programına tabi tutulmaktadır. Derslere devam ederek, yapılan ara ve ana sınavlarda başarılı olan öğrenciler İcra Heyeti’ne alınmakta ve musiki bilgi ve becerilerini geliştirici diğer derslere katılmaktadır.

Üyeler:

Ahmet Binzet
Ahmet Süzgen
Ali Akşit
Aslı Toksoylu
Ayten Ulukan
Betül Yayla
Burçin Özge Özmen
Burhan Yavuz
Bülent Aslankurt
Bülent Dizdar
Bülent Mumoğullarından
Bülent Yarpuzlu
Cengiz Nar
Cevdet Cömertpay
Coşkun Sevin
Deniz Türkeş
Dursun Göçmen
Ebru Kara
Ebru Yenilkmez
Elif Leyla Akıncı
Halil Altaş
Hatice Canhilal
Haydar Babur
Hicran Bayraktaroğlu
Hüseyin Aksoy
İlker Güner
Kadir Gök
Kezban Umar
Kubilay Oğuz
Lütfiye Asar
Meysun Mirel
Muzaffer Biçer
Münire Şenyuva
Nazife Kalkan
Nevin eryiğit
Nevzat Mutlutürk
Nurcan Gökler
Ömer Faruk Ulukan
Salih Akköseler
Sedat Deryalar
Sefa Semerci
Serap Boğa
Serdar Bilgetekin
Serpil Bulgen
Sibel Oymacı
Süha Karataş
Şenel Tapanyiğit
Turhan Erkan
Ulviye Özbakır
Yalçın Çetgin
Yılmaz Çetgin
Zuhal Sevin
Cevdet Cömertpay