Arif Nihat Aka

1927 yılında Adana’nın Mestanzade Mahallesinde dünyaya geldi.

Tahsilini yapmak için İstanbul ‘ a gitti ve Hukuk Fakültesine kaydını yaptırdı. Selahattin Pınar, Nubar Tekyay, Udi Yorga Bacanos ve Yesari Asım Arsoy ‘ la tanıştı ve meşk yaptı. Türk Sanat Müziği aşkı okuldan daha çok olunca Hukuk Fakültesi ‘ndeki eğitimini yarım bırakarak Adana ‘ya döndü.

1950 yılında Suvari Yedek Subay olarak yaptığı askerliğini, attan düşmesi ile boynundan ve kasığından yaralandı alçılar içinde raporla askerliğini tamamladı.

1954 yılında Aysel Hanım’la evlendi. Lerzan ve Nazan adında kızları ile Günhan adında oğlu oldu.

Büyüksaat civarında ” CÜMBÜŞ ” adını verdiği kasket satan mağaza açan Aka, daha sonra kuru temizlemecilik yaparak yaşamını sürdürdü.

1951 yıında “cümbüş” çalmayı öğrenen Aka, gerek rahatsızlığı ve gerekse ağır vücudu hareket edemediği için kendini nazariyat derslerine verdi. Günde 8-10 saat nazariyat araştırmalarına bir yıl devam etti. Konusunda uzman olup kendisini hoca seviyesine getirdi.

İyileştikten hemen sonra, Sıtkı Avcı yönetimindeki Adana Musiki Cemiyeti’ne başladı. Daha sonra Halk Eğitim Derneği’nde kısa bir süre çalışan Arif Nihat Aka en son Divan Musiki Derneği’nde ve Adana Büyükşehir Belediye Konservatuarı’nda hocalık yaptı. Koro şefliği yapmayı sevmezdi.

A. Nihat Aka, Adana’da Musiki’nin kurumlaşmasında, gelişmesinde ve eğitiminde öncü olmuş. Adana’ya bir çok bestekâr ve müzisyen yetiştirerek unutulmayacak hizmetler vermiştir. Öğrencilerinin arasında Ali Şenozan , Eyüp Uyanıkoğlu , Toktay Sökmen ve Şükrü Birbaş gibi değerler vardır.

Öğrencilerinden Şükrü Birbaş bir anısını şöyle anlatıyor:  ” Bir gün 50 yaşlarında ud öğrenmek isteyen bir kişi yanından ayrılmıştı. Hocama sordum <Hayırdır hocam biraz sinirlisin> dedim. Hocam başını sallayarak esprili bir tavırla <Kırkında saz çalmayı öğrenmek isteyen ahrette taksim yapar> dedi.”

14 . Mayıs .1998 yılında hayata gözlerini yumdu. Rahmetle anıyoruz.