Aygül Tutu

Musikişinas Altınok ailesinin babaları Kemal Altınok’un İstanbul’da olduğu yıllarda Üsküdar Musiki Derneği’ne devam etmiş olması beş çocuğunu da musiki hevesini oluşturmuştu.

Kardeşlerden Tahsin Altınok, akordeon ve kanun çalıyor. Hatice’de abisi gibi kanun çalmayı tercih etti. Daha henüz 10 yaşındayken Adana Musiki Derneği’nde kanun çaldı. Hatice, E.Ü. Devlet Konservatuarı Klasik Türk Sanat Müziği Temel Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Müzik öğretmenliği ve musiki cemiyetlerinde şeflik yapıyor.

Aygül ise “Türkiye’nin İlk Bayan Kudümzeni” oldu ve  Adana Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu çeşitli korolarda şeflik yaptı. İşte musikişinas ailenin anatomisi böyle. 

Aygül Tutu, Adana ErkekLisesi’nde okurken babası Kemal Bey’in etkisinde kalarak musikiye heves duydu ve ilk musiki eğitimini Adana Musiki Derneği’nde almaya başladı. Ümit Öcal, Ahmet Polatöz, Şükrü Birbaş ve Toktay Sökmen‘den nazariyat, Ali İntizam‘dan usul ve kudüm dersleri alarak musiki bilgisini geliştirdi. 1980 yılında hocası Ali İntizam’ın teşvikiyle kudüm çalmaya başladı.

1983 yılında Ahmet Polatöz ve Ali İntizam yönetimindeki Ç.Ü. Türk Sanat Müziği Korosu’nun çalışmalarına katılan Aygül Altınok Tutu, 1985 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’na yetişmiş sanatçı olarak girdi. Avni Anıl ve Ali Şenozan’ın şefliğinde repertuar çalışmalarına devam etti. 1987 yılında Divan Musiki Derneği’nin kadrosunda kudumzen olarak yer aldı.

Adana Korolar Federasyonu Çocuk Korosu Şef Aygül Tutu, Başkan Suat Yener, Genel Sekreter Orhan Üstekidağ, Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Halaçoğlu. Destek verenler: Kanuni Nadir Serin, Udi Hayrettin Arpacı, Kemani Veysel Başözdeş, Akardeon Erdoğan Kavuzlu, Ritim Mustafa Özügergin ve Sunucu Duygu Topal konser sonrası çocuklarla birlikte

Divan Musiki Derneği’nin önce Çocuk Korosu’nu çalıştırdı, daha sonra kurulan Gençlik Korosu’unu kurdu ve çalıştırdı. Uğur Türe yönetimindeki Gazeteciler Cemiyeti Korosu ve Suphi İdrisoğlu yönetimindeki Tabiplar Odası Sağlık Korosu’nda çalıştı.

2008/2018 yılları arasında Adana Büyük Şehir Belediyesi Konservatuarı’nda çocuk ve gençlik korolarında hocalık ve şeflik yaptı. Usul, solfej dersleri verdi. Ayrıca bir yıl Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar TSM Korosunda uygulamalı öğretim görevinde çalışmıştı.

Adana Valiliği  “Sevgiye Uzanan Eller Projesi” projesinde üç yıl Gülbahçesi İlköğretim Okulu’nda koro çalışmalarını yönetti.

Adana Korolar Federasyonu Çocuk Korosu’nu ve Gazeteciler Cemiyeti Korosu’nu çalıştırıyor ve konserlerini yönetiyor.

Verda, Sancar, Aygül Tutu

1998 yılında Mustafa Tutu ile evlendi. Bu evlilikten Verda ve Sancar adında ikiz çocukları dünyaya geldi. Bu durumda altı yıl dernek musiki çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı.

İkizler, Adana Korolar Federasyonu Çocuk Korosu’nu ve Gazeteciler Cemiyeti Korosu’nda musiki yaşantılarına devam ediyorlar. Sancar, saz heyetinde ritim saz çalarken, Verda ise icra heyetinde solist olarak devam ediyor. Ayrıca Sancar, piyano ve Verda ise keman icra edebiliyorlar.

Verda Mersin’de düzenlenen Kültür bakanlığı 2019 ses yarışmasında bölge üçüncüsü oldu.

Anlaşılan şu ki; nesillerle musikişinas bir aileyi takip edeceğiz..

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti TSM Korosu