Eray İnal

1983 yılında Ankara’da doğdu. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Fagot Bölümünü kazandı. İlk Fagot eğitimine Doç. Orhan Nuri Göktürk ve Günnur Kurt ile başladı. 8. sınıftan itibaren Tahsin Arslan ile devam etti ve onun sınıfından mezun oldu.

Eğitimi süresince üstün başarılarından dolayı 1999 ve 2001 yıllarında 2 kez sınıf atladı. 2000 yılında Yamaha’nın yapmış olduğu tahta üflemeliler yarışmasında 2. oldu. 2003 yılında okul ikincisi olarak mezun oldu.

2002 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı TÜTAV’ın (Türk Tanıtma Vakfı) müzik yönetmenliğini yaptı. ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, Singapur ve Katar’a kadar uzanan 25’e yakın ülkede ülkemizi temsilen görev aldı.

 2005 Yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Yüksek Lisans programına kabul edildi. 2 yıl boyunca Bilkent Senfoni Orkestrasının tüm konserlerinde görev aldı. 2007 Haziran ayında Yüksek Lisans programından Yüksek Şeref derecesiyle mezun oldu.

Aynı yılın Kasım ayında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu sınavı kazanarak göreve başladı. 2010 yılında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası yönetim kurulu üyesi oldu. 2011 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Fagot Sanat Dalı Öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2012 yılında ÇDSO Çoksesli Çocuk Korosunun Müdürü oldu.

2013 Şubat ve 2018 Ocak ayında ÇDSO’yla solist olarak konser verdi. Şubat ayında Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın düzenlemiş olduğu 1.nin seçilmediği Ulusal Beste yarışmasında “Anadolu Rapsodisi” adlı eseriyle 3. oldu.

2015 yılında 1951’den bu yana yazılmış 2. Kanun konçertosu olan “Mesnevi Kanun Konçertosu’nu besteledi.

Ahmet Baran Şef Aytuğ Ülgen yönetimindeki MDOB Orkestrası eşliğinde, Eray İnal’ın sanatçıya ithafen bestelediği Mesnevi Kanun Konçertosu‘nu seslendiriyor…..

2016 Mayıs ayında 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 6. Beste yarışmasında Hadrianapolis adlı eseriyle 1. oldu.

2016 Haziran ayında yapılan sınavla fagot grup şef yardımcısı oldu. Birçok ünlü sanatçının senfonik projelerini hazırladı. Senfoniyle Türküler adıyla, mirasımız olan türkülerin çok seslendirilerek dünyaya duyurulması için bir proje hazırlayan İnal, beste ve orkestrasyon çalışmalarına devam etmektedir.

2017 Eylül ayında Gölhisar Kybira antik kentinde gerçekleştirmiş olduğumuz Senfoniyle Türküler Konserinden 

2017 yılından bugüne Nazende Çok Sesli Türk Müziği Derneği’nin hocalığını ve şefliğini yapıyor.

Nazende Çok Sesli Türk Müziği Derneği’nin konserinden…