Faik Kasapoğlu

Faik Kasapoğlu, Giresun’un Keşap ilçesi Altınpınar Köyü’nde 5 Ocak 1951 yılında doğdu. İlk ve ortaokulu Keşap’ta bitirdi. Annesi Fikriye Hanım’ın sesi güzel olduğu için oğlunu ninnilerle değil, türkülerle, şarkılarla büyüttü.

Küçük Faik’in de sesi en az annesinin sesi kadar yanık ve büyüleyici olunca. Okulun tüm öğretmenleri Faik’e türkü söyletmeye başladı. Ortaokul’da musiki ile tanıştı, müsamerelerde sahneye çıktı ve orkestra kurdu. Sadece okulun değil, ilçenin müzisyeni oldu.

İlk gitarı annesinin ortaokulu bitirme hediyesi olarak alması müzik sevgisini doruğa çıkardı.

Ortaokulun ardından Perşembe Öğretmen Okulu’na başladı.Öğrenci derneği yönetimine girdi. Ekonomik imkânsızlıklar nedeniyle öğretmen okulunu fotoğraf çekerek kazandığı paralarla tamamladı.

“Çöp Toplayan Kız” konulu fotoğrafıyla Ordu’da düzenlenen yarışmada ödül aldı. Okulun korosuna seçildi. 1969 yılında okuldan öğretmen olarak mezun oldu.

Doğduğu Altınpınar Köyü’nde öğretmenliğe başladı. Ardından Keşap Ortaokulu’nda müzik öğretmenliğine atandı.

Faik Kasapoğlu, 1970 yılında Giresun’da Aile Çay Bahçeleri’nde profesyonelliğe adım attı.

1970 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne başladı. Viyolonsel çalma arzusu olduğu için önce viyolonsel çaldı sonra şan piyano bölümüne geçti. Okulda tamamen klasik eğitim veriliyordu. Ancak Faik Kasapoğlu öğrenci arkadaşlarının ve asistan Mehmet Akbulut’un da desteği ile bağlamanın enstitüye girmesini sağladı. Okurken sanatçı arkadaşı Nida Tüfekçi ile TRT korosun ön eleme sınavına girdi ve kazandı. Ama devamını getirmedi, çünkü öğretmenlik duygusu ağır bastı.

1973 yılında okul arkadaşı Adana’lı Güleç Hanım’la nişanlandı. Eğitim Enstitüsü’nden1974 yılında nişanlısı Güleç Hanım’la birlikte mezun oldu.

1975 yılında özel bir görevle İskenderun Orduevi’ne atandı. 39. Piyade Tugay’ında yetenekli erlerden oluşan müzik grupları ile moral gecelerini yönetti bulundu.

Kasapoğlu, İskenderun Orduevi’nde, Giresun’da ve Adana Orduevi’nde olmak üzere üç düğün töreni ile eşi Güleç hanım dünya evine girdi. Çiftin evliliklerinden 1977 yılında Ezgi, 1978 yılında Sanem dünyaya geldi.

Askerlikten sonra eş durumundan Adana Ziyapaşa Ortaokulu’na tayin oldu. Özel yeni Lise’de Müzik Öğretmenliği yapan Kasapoğlu, 1981 yılında Çukurova Üniversitesi’nde bir yıl öğretim üyeliği görevinde bulundu.

Üniversitede öğrencilerle “yurdumuzda müzik” konulu programı uygulayarak Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği konserleri verdi. Adana Anadolu Lisesi’de 17 yıl aralıksız görev yaptıktan sonra 9 yıl Bilfen Okulları’nda bölüm başkanlığı görevinde bulundu.

1982 yılında Adana Öğretmenler Korosu’nu kuran Faik Kasapoğlu, o günden bu güne dek koronun hocalığını ve şefliğini yapmaktadır.

1983 yılında “Adana Müzik Merkezi”ni kurdu. Özel dershane niteliğinde çalışan merkezde bir çok başarılı çocuklara müzik dersleri verilmeye başlandı.

1985 yılında Adana Belediyesi Konservatuarı kuruluş üyeleri arasında bulundu o zamanki sanat yönetmeni Avni Anıl‘la çalışma imkânı buldu.

2002 yılında Çukurova TV’de “Müzik Yolcuları”  programının yapımcılığını ve sunuculuğu yaparken. Adana’da faaliyet gösteren musiki derneklerinin ve koroların çalışmalarını ve konserlerden seçtiği yetenekli solistlerden oluşan çalışmasıyla “Bizden Sesler” programı etkinliğinde Adana ‘da ki musikinin tanınmasında önemli rol oynamaktadır.

Cumhuriyetimizin 75. kuruluş yılı etkinliklerinde 500 kişilik Cumhuriyet Korosu’nu kurup Belediye Bandosu eşliğinde yönetti.

Kuruculuğunu yaptığı Adana Öğretmenler Korosu ile TRT dört defa yaptığı proğramlarla beğeni kazanmış,  Avni Anıl, Zekai Tunca, Alaeddin Yavaşça, Erol Sayan, Ali Şenozan, Kenan Günel konserleriyle Adanalıları buluşturdu. 29 Ekim ve 19 Mayıs bayramlarında geleneksel gençlik orkestraları ile müzik şölenleri verdi ve Altın Koza etkinliklerinde konserler yönetti.

Kardeş Korolar konserleri ile Ayşe Taş TSM Korosu ve Yalova Musiki derneği ile ortak konserler düzenledi.
Keman Taksimi: Mehmet Çamlı