Hayrettin Arpacı

Babaannesi Meliha Arpacı’nın Divan Musiki Derneği’nden Zambak Baysal ile tanışması ve eve gelip küçük Hayrettin’e şarkı okutmasıyla dokuz yaşında musiki yolculuğu başlamıştı.  Divan Musiki Derneği’nde nota, solfej ve makam derslerine devam ederek nazariyat konusundaki bilgilerimi genişletti ve ud çalmayı öğrendi. 

Rahmetli Işıl Saka’nın isteği ile Seyhan Musiki Derneği’nde önce solist ve sazende olarak görev yaptı. Hocası Hilmi Sulu’nun teşviki ile derneğin koro şeflik görevini beraberce üstlendi ve konserlerde koroyu yönetti.    1997 yılında düzenlenen TRT Amatör Ses Yarışmasında Çukurova ikinciliğini, 1999 yılında yapılan yine aynı yarışmanın üçüncülüğünü kazandı. 6.Uluslararası Mersin Müzik Festivalinde ikicilik ödülünü kazanması musiki kabiliyetinin ispatı oldu. 

Muhayyerkürdî ve Acemkürdi makamları favorisi olduğu şarkılardan oluşuyor. İlk bestesi olan güftesi Yasemin Balkan’a ait: “Aşkını sır gibi gizliyorum benden “ şarkısını Muhayyerkürdî makamında besteledi. 

TRT repertuarına girmiş olan güftesi Sibel Oymacı’ya ait “İstemem atık sen de sevme beni” adlı Kürdîlihicazkâr bestesi dışında; Hicaz, Nihavent, Muhayyerkürdî ve Acemkürdi makamlarından oluşan dört beste çalışması daha bulunmaktadır.

Klasik akımın dışına çıkmaya özen gösteren Arpacı; Repertuar seçimi ile birlikte eserleri dinleyicilere aktarma konusunda çeşitliliğe inanan yapıya sahip. Sadece klasik formattaki sazlardan değil, batı formundaki sazların da eklenmesi ile çok sesli müziğe gayretle çalışan müzisyenlerimizdendir. 

Arif Nihat Aka, Ali Şenozan, Uğur Doğan Türe, Toktay Sökmen ve Işıl Saka gibi iz bırakan Adanalı müzik adamlarını kendine örnek aldığını her fırsatta vurgular.  

Kurucusu olduğu Akşam Güneşi Topluluğu ve Seyhan Musiki Deneği’nin şefliğini yaptı.

2019 yılında Çukurova Çağdaş Musiki Derneği’ni kurdu ve çalıştırıyor