Işıl Saka

Işıl Saka, 1932 yılında Trabzon’da doğdu. Erzurum Erkek Öğretmen Okulundan (Nene Hatun) 1951 yılında mezun oldu.

1953 yılında Polatlı Topçu Okulu’nda ve daha sonra Ağrı’nın Karaköse İlçesi’nde askerlik görevini yaptı.

1955 yılında Anamuru’un Bahçekoyağı kötünde öğretmenliğe başladı aynı yıl  Melek Hanım’la tanışıpevlendi ve Erdemli’ye yerleşti.

1959 yılında Adana’ya yerleşti ve sırasıyla 27 Mayıs, İsmet İnönü, Celalettin Seyhan İlkokullarındaöğretmenlik yaşamını sürdürdü. 1977 yılında emekli oldu.

Celalettin Seyhan İlkokulu’nda öğretmenlik yaptığı yıllarda Adana Musiki Derneği çalışmalarını okulda yapıyordu. Misafir olarak katıldı musikiyi takip etti. Mahmut Akan’ın ona sorduğu musiki ile soruya verdiği cevap üzerine Hoca, Saka’yı koronun içine davet etti ve musiki hayatı başladı.

1979 yılında kurulan Divan Musiki Derneği’nin kurucu üyeliğini yaparak musikinin içine girdi. Koronun konserlerini yönetti.

Seyhan Musiki Derneği 1989 yılında SASA Suni Sentetik Fabrikasında faaliyetlerine başladı. Bir yıl gibi bir süre ” SASA Korosu ” olarak çalışmalarını Şef Işıl Saka yönetiminde sürdürdü. 1996 yılında resmi kimliğine kavuşarak ” Seyhan Musiki Derneği ” olarak kuruluşunda kurucu üyeliğini yaptı ve 2002 yılınakadar derneği yönetti ve koro şefliği yaptı.

1985–1989 yılları arasında Adana Büyük Şehir Belediyesi Konservatuarı’nda müdür yardımcılığı ve öğretim üyeliği görevlerinde bulundu.

Saka, Tabibler Odası Koro Topluluğu ve Mimarlar Odası Koro Topluluğu’nu da çalıştırdı.

 Son olarak 2006 yılında Adana Eczacılık Korosu’nu kurdu ve iki yıl süreyle çalıştırdı.

Bestekâr Muzaffer İlkar adına düzenlenen konser etkinliğinde Divan Musiki Derneğinin Şefi olana Işıl Saka konuk bestekârla…

İyi bir edebiyatçı ve hattat olan Saka, takvimler 18 Ağustos 2014’ü gösterdiğinde aramızdan ayrıldı. 19 Ağustos 2014 Salı günü öğle namazının ardından Kabasakal Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

İyi bir edebiyatçı ve hattat olan Saka, takvimler 18 Ağustos 2014’ü gösterdiğinde aramızdan ayrıldı. 19 Ağustos 2014 Salı günü öğle namazının ardından Kabasakal Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.