Mustafa Şimşek

1955 yılının 9 Haziran günü Kemal ve Rabia Şimşek çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelen Mustafa Şimşek Ordu’da doğdu.

Babası Kemal Bey’in memuriyeti dolayısıyla ilkokulu Adıyaman’ın Besni ilçesinde okudu. Besni’de müzik öğretmeni Abdullah Kılıçaslan, henüz çocuk yaştaki Mustafa’nın güzel sesini keşfedişi ile yakından ilgilenmeye başlaması ve Kemal Bey’in aldığı mandolin kendinin musikiye ilk heves yılı oldu.

1968 yılında ailesinin Adana’ya yerleşmesi onun hayat çizgisini Adana’ya doğru yönü oldu. Orta öğretimini Beşocak Ortaokul’u Adana Erkek Lisesi ve Adana Eğitim Enstütisi’de eğitimlerini tamamladı.

1974 yılında Şükrü Birbaş ile tanıştı. Birbaş, Mustafa Şimşek’i dinledikten sonra sesini çok beğendi vebir musiki deneğine gitmesini önerdi. Bu öneriyi dikkate alarak hemen Adana Musiki Derneği’nin açtığısınava girdi ve ses dalında birinci olarak icra heyetinde görev almaya başladı. Adana Musiki Derneği’nde Mahmut Akan, Toktay Sökmen, Ümit Öcal ve Ahmet Polatöz gibi değerlerle tanışma fırsatı oldu onun musikideki çıkışının başlangıcı oldu.

İşletmeciliğini yaptığı her mekanda Türkiye’nin ünlü solistlerini davet ederek Adana’lıların sanat ve eğlence gecelerini renklendiren Mustafa Şimşek ünlü Bestekar ve sanatçı Zekai Tunca ile birlikte solo yaparken

Adana Musiki Derneği’nde kısa zamanda kendini kanıtladı ve ilk yılında Fehmi Tokay’ın Hüseyni eseri olan: “Tutam yar elinden tutam” ile solo yaptı. İkinci yıl derneğin solisti olarak yerini aldı. O yıllarda konserlerde eserler koro ile seslendirilir bir veya iki solist solo yapardı. 

1976 yılında profesyonel olarak ilk adımını Tarsus Çardak Gazinosu’nda başladı. Daha sonra Beyazsaray Tesisleri’nde sahne alan Şimşek, Divan Oteli’nde (Bu günkü Mavi Sürmeli) çalıştı. Buradaki başarısı kendini İstanbul’un ünlü gazinolarına taşıdı.

1981 yılının Mart ayında İstanbul’da Gülizar, Doğanay ve Şişli Paşam gibi gazinolarda assolist olarak çalıştı. Burada Bülent Ersoy‘la tanıştı ve doğum günlerinin aynı güne tesadüf etmesi dostluklarını ilerletti.

1981 yılının Mart ayında İstanbul’da Gülizar, Doğanay ve Şişli Paşam gibi gazinolarda assolist olarak çalıştı. Burada Bülent Ersoy’la tanıştı ve doğum günlerinin aynı güne tesadüf etmesi dostluklarını ilerletti. Şimşek, Bülent Ersoy’la olan bir anısını şöyle anlatıyor: ” Doğum günümüzü beraber kutlayacaktık. 9 Haziran da geğil de bir gece önce çalıştığım gazinoya geldi.Bende < Yarın gelmeni gerekiyordum şaşırdın herhalde > dedim. O da bana < Oku oku evladım > dedi. Biraz sonra şampanyalar patladı. < Ne oluyor > deyince; < Bak saat 12’yi geçiyor, doğum günümüz kutlu olsun> dedi.”

Borsa Resturant’ın isletmeciliği yaptığı yıllarda birçok ünlü kişileri konuk etti. Resimde Adana’nın renkli simalarından Hüseyin İleri ile birlikte programda

Adana hasretine 10 yıl dayanabildi 1991 yılında Adana’ya dönerek Borsa Resturant’ın işletmeciliği alınca ticaret hayatına başladı.

1993 yılında Tenis Dağcılık Kulübü, 1994 yılında İpekyolu, 1996 yılında Komshu Restaurant ve derken en son olarak Neva Restaurant’ın işletmeciliği yaparken sanat yaşamına da devam etti.

Şimdilerde İstanbul’da yaşamını sürdüren Şimşek, Kadıköy Fasıl Geceleri’nin starı.