Mustafa Taşçı

25 Nisan 1946 yılında Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde doğan Mustafa Taşçı, 1962 yılında Silahlı Kuvvetlerin Mızıka Meslek Yüksek Okulu sınavını kazanarak müzik hayatına başladı.

Üç yılı süreyle Batı Müziği eğitimi aldıktan sonra 30 Ağustos 1965 yılında flüt ve pikola icracı astsubay olarak mezun oldu. Aynı yıl Silahlı Kuvvetlerde armoni mızıkası ve Ankara Devlet Konservatuarında armoni şeflik ve icracılık kurslarını başarı ile bitirdi.

1966 yılında askeriyede başladığı Kara Kuvvetleri Birinci Sınıf Bando ve Orkestrası’nda flüt ve pikola icracısı olarak 20 yıl süre ile görev yaptı. Ayrıca 15 yıl süre ile Bando ve orkestra şefliği yaptı.

1975 yılında orduevinde verdiği bir konserden sonra Avni Anıl ile çalışma fırsatı buldu ve onun tavsiyesi ile İzmir Radyosu Ses Sanatçılığı sınavına girdi ve kursiyer sanatçılığı kazandı. Bu arada kendi çabası ile ud çalmayı öğrenen Taşçı, Avni Anıl, Yusuf Nalkesen ve Sadi Hoşses‘den feyiz aldı ortak çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar kendisinin batı Müziği ve bando çalışmalarının yanında musiki bilgisinin ilerlemesine neden oldu.

1993 yılında Adana’ya tayini çıkınca Tabipler Odası Sağlık Korusu’nda çalışmaya başladı. Reyhan Karataş ve Suphi İdrisoğlu‘nun yönettiği korolarda koristlik ve solistlik yaptı. 2001 yılında Reyhan Karataş’ın rahatsızlanmasından sonra Adana’nın Sesi Musiki Derneği’nde hocalık yaptı ve icra heyetinin şeflik görevini sürdürdü. Daha sonra Sağlık Korosu’nun da şeflik görevini sürdüren Taşçı, Sağlık Korosu, Adananın Sesi Musiki Derneği ve Akdeniz Kadın Kooperatifleri Korosu’nda şeflik ve hocalık görevi yaptı.

 2000 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. Sanat yaşamına hocalık, şeflik ve profosyenel olarak devam etti.

1967 yılında Meral Hanım’la evlenen Mustafa Taşçı’nın Funda ve Özkan adında iki çocuğu vardır.

Klip: Atike Bekiroğlu