Orhan Üstekidağ

1951 yılında Adana’da doğdu. İlk orta lise eğitiminin ardından Adana Ticari İlimler Akademisi’nden 1974 yılında mezun oldu.

Serbest muhasebeci mali müşavir olarak 45 yıl hizmet verdi. Mesleğinin gelişimine katkı sunmayı temel prensip olarak benimsemiş; bu amaçla, kurulan Serbest Muhasebeci Ve Mali Müşavirleri Derneği Adana Şubesinde kurucu ve başkan olarak görev yapmış meslek yasasının çıkması konusunda çalışmalar yapmıştır.

Mutlu ve insanca yaşam hayallerinin gerçekleştiği bir toplumda yaşamak ve yaşatmak her zaman temel hedefi olmuştur. Bu itici güç ile bir dönem siyasi çalışmalarda bulunmuş; 1998-2001 yıllarında bir partinin il genel sekreterliği ve başkanlığını yapmıştır.

2011 yılında doğduğu köy olan Adana Kayışlı Köyü’nde özel bir mezarlık oluşturmak ve sonrasında “Ölümden Yaşam Yaratma” düşüncesi Kayder Eğitim Yuvası’nı kurmuştur. Mahallenin yoksul çocuklarına çok özel koşullarda diğer eğitim gönüllüleriyle birlikte çok iyi eğitim verilmesini sağlamıştır.  

SMMO halk müziği korosunda üç yıl müzik yapmış ve içindeki müzik aşkıyla; ardından Kayder bünyesinde bir halk müziği korosu kurma fikrini geliştirmiştir.

Eşi Bilge Üstekidağ ve Torunları ile

2013 yılında Kayder Halk Müziği Korosu’nu kurmuştur. Adananın güneyinde müziğin sadece radyo ve televizyonlardan dinlendiği bir bölgede şarkı-türkü söylemek için sahneye çıkmak sadece hayal olabilirken ;bu bereketli topraklarda insanlar güzel seslerini düğün ve kına gecelerinde türkü ve cenazelerde ağıt yakarak duyurabiliyorlardı.Ayrıca sahne herkesin çıkabileceği bir yer değilken sanatçı olma hayalini bile dillendirmek ayıp sayılırdı.

Bu sosyal ve kültürel koşullarda bir mahallede koro kurmanın zorluğunu aşarak ; Adana da Halk Müziğinde söz sahibi olmuş bir koro doğmuş oldu. Kayder Su Damlası Halk Müziği Korosu….

Halen bu koronun şefliğini yapan Orhan Üstekidağ Adana Korolar Birliği ve Ardından Korolar Federasyonu’nun kuruluşunda görev alarak Adana da müziğin ve sosyal yaşamın daha kaliteli ve örgütlü bir seviyeye yükselmesine hizmet etmiştir.