Prof.Dr.Can Etili Ökten

” Cumhuriyet tarihinin ilk halk müziği profesörü “

1941 yılında Adana’da doğan Prof. Dr. Can Etili ilkokulu Adana Tepebağ, ortaokulu Adana Kız Lisesi’nde okurken İsmet İnönü Ortaokula
nakledilmesi üzerine orada bitirerek İstanbul’da Bakırköy Lisesi’nde okul üçüncüsü ve sınıf birincisi olarak mezun oldu. Lisede okurken Taksim İlk yardım Hastanesinde aynı zamanda gece santral memuresi olarak çalıştı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanarak üniversiteyi bitirdi. Üniversite tahsili sırasında bir yandan konservatuvara devam ederken bir yandan da bu sefer İstanbul Tıp Fakültesinde santral memuru olarak çalışmaya başladı.

Hukuk eğitimi devam ederken İstanbul Radyosu’nun açtığı Halk Müziği Sanatçısı sınavını kazanarak radyodaki seanslara Nida Tüfekçi yönetiminde devam etmeye başladı.

1970 yılında Prof. Dr. Atilla Ökten’le evlendi. Sanatçı daha sonraları İstanbul Üniversitesi’nde İşletme Fakültesine bağlı Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulunda Yüksek Lisans yaparak mezun oldu.
İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Cumhuriyet tarihinde ilk halk müziği . doktorasını yaparak Doktor unvanını aldı. Yine
“Cumhuriyet tarihinin ilk Halk Müziği Profesörü” oldu.

2001 yılında İTÜ. Türk Musikisi’ne müdür oldu 6 yıl süre ile konservatuvarını yeniden yapılandırarak idare etti. Halen aynı konservatuvarda öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

TRT sanatçısı olarak sayısız konser ve emisyonlara imza attı. TRT büyük derleme ödülünün yanı sıra çok sayıda ödüller kazandı. Lisans ve doktora sanatta yeterlik tezlerine danışmanlık yaparak yönetti.

Can Etili -Arif Sağ

Cumhuriyetten Günümüze Türkü Söylemede Kullanılan Yöntemler”, Müzikte 2000 Sempozyumu, Güneydoğu Anadolu Projesi Çerçevesinde Türk Halk Müziğinin Yeri ve Önemi” ve bir çok halk Müziği araştırmaları oldu.

Adanalı olmasına karşılık Sivas ve Malatya şehirleri onu bağrına basarak hemşeri ilan etmelerine karşılık Cumhuriyet tarihinin ilk halk müziği doktoru ve halk müziği profesörü olma gururunu Adana’lı sanatçı ve bilim insanı olarak Adanalılara yaşatan Prof. Dr. Can Etili’yi Adana’lılar her nedense hatırlamamak gibi bir yanlışa düşmeye devam ediyorlar.

Can Etili doğma büyüme gerçek Adana’lı olmasına karşın hemşerilerine birazcık gönül koymuş bulunmakta. Acaba haksız mı? Can Etili gibi kıymetleri ne zamana kadar hatırlamayacağız?

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Bilimsel Araştırma ve İnceleme Türk Halk Müziği Repertuvar Kurulu’na notalarını yazmak suretiyle gönderip onaylatarak Türk Halk Müziği Repertuvarı’na kazandırdığı eserlerden kısmı..

Gel Ey Gönül Mülk Edinme
İzettli Hürmetli Bilirim Seni
Ey Erenler Akıl Fikir Eyleyin
Ezrail Serime Çöktüğü Zaman
Pencereden Taş Gelir
Gönül Gel Seninle Muhabbet
Ondörtbin Yıl Gezdim Peymane
Ateşli Sırık Halayı
Arpa Çayın Kenarı
Derdim Çoktur Hangisine Yanayım
Menzil Almak İsterirsen
Can Özümden Besmeleyi