Reyhan Karataş

Adana’nın Karataş ilçesinin köklü ailelerinden Hakim Abdülkerim Karataş ve Öğretmen Azize Emel Karataş’ın kızı olan Reyhan Karataş,1945 yılında babasının görevli olduğu Anakara’da doğdu.

İlkokul tahsilini Feke ve Kozan ilçelerinde, orta okul ve lise tahsilini Adana Kız Lisesi’nde tamamladı.

1962 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne başladı ve 1966 yılında mezun oldu.

1966 yılın Eczacılık Fakültesi Farmakognozi asistanlık yaptı.

1967 yılında Ankara’da serbest Eczacılık yaptıktan sonra1973 yılında Adana’ya döndü.

Adana’da Mirgün Eczanesi’ni açtı ve 1989 yılında kendini emekliye ayırarak eczalık mesleğine son verip tamamen musikiye döndü.

Türk Musikisi’ne 1973 yılında başladı ve 1975 yılında Ecz. Mahmut Akan yönetimindeki Adana Musiki Derneği’ne girdi.

1982 yılında Uğur Türe yönetimindeki Divan Musiki Derneği’ne giren Karataş, burada iki yıl çalıştıktan sonra Ümit Öcal yönetimindeki Adana’nın Sesi Musiki Derneği’ne başladı. İki yıl sonra Ümit Öcal’ın ayrılması ile dernekte başkanlık ve hocalık görevini üstlendi.

1984 yılında beste çalışmalarına başladı.İlk bestesi sözleri Ertunç Toprakezen’e ait olan “Niye sevdim ki seni” adlı güfteyi Hicaz makamında besteledi. Bu şarkı TRT’de Cemile Uncu ve Bilge Pakalınlar tarafından icra edildi.

1987 yılında Ali Şenozan yönetimindeki Adana Belediye Konservatuarı’nda ud çalarak hizmet verdi.

1989 yılında “Müziğimizden” adlı müzik dergisini çıkardı. Söz, Ekspres ve Toros gazetelerinde musiki anılarını kaleme aldı.

1991 yılında torunu Ceren için “Gözlerin var boncuk boncuk” isimli şarkıyı besteledi ve bu şarkı TRT repertuarından geçen ikinci şarkısı oldu.

“1991 Yunus Emre Dostluk ve Barış Yılı” kutlamaları nedeniyle “Yunus Emre Yılı” isimli Segah makamındaki ilahiyi besteledi ve bu eser o zamanın Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek tarafından Kültür Bakanlığı Yunus Emre Arşivi’ne koyuldu.

1997 yılında ikinci torunu Sencer Çağın Işık için “Yavrum Senin Çağın Işık” isimli kendi güftesini Hicaz makamında besteledi ve bu eser de TRT kurulundan geçti. TRT repertuarında 11 eseri bulunmaktadır.

1999 yılında Adana Tabipler Odası Sağlık Korosu’nu çalıştıran Karataş, 8. Ocak. 2002 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Ceyhan İlçesinde faaliyet gösteren Ceyhan Musiki Derneği her pazar günü saat 14.00–17.00 arası musiki çalışmaları yapıyordu. Karataş, Pazar günü tatilini burada geçirmekten keyif alırdı. Her Pazar günü Adana’dan kalkan 12.25 Ceyhan Treni’ne binerek 45 dakikalık yolculuktan sonra Ceyhan’a ulaşırdı. Bu yolculuk esnasında musiki anılarını anlatan “Ceyhan Treni” isimli kitabını yazdı.