Savaş Oytun

Savaş Oytun, 1961 Kayseri’de doğdu. Musikişinas aileden gelir. Çocukluk yıllarında amcası Klarnet İsmail Oytun’dan etkilenerek musiki hevesi başladı. Henüz 13 yaşında kanunla tanıştı ve Cemal Oytun’dan kanun dersleri aldı. Daha sonra ud çalmaya heveslendi ve amcası Sedat Oytun ve kardeşi Zafer Oytun’dan ud dersleri aldı.

1985 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesini bitirdi. Öğrencilik yıllarında Ankara’ya gelen Yüksel Uzel, Bülent Ersoy, Neşe Karaböcek gibi daha birçok sanatçıya kanunu ile eşlik etti.

Adana’da çeşitli okullarda çalıştıktan sonra 2007 yılında Sabancı Anadolu Lisesi’nden emekli oldu. Eşi Gönül Oytun ile Adana Huzurevi Korosu’nda, Adana Barosu Korosunda ve Çukurova Öğretmenler Korosu’nda çalışmalarını sürdürmektedir.

Beste çalışmalarına da önem veren Oytun, sözlerini Arif Nihat Asya’nın yazdığı “Beş Ocak” şiirini besteleyerek Adana kültürüne armağan etti.

Sözlerini Yakup Ziya Genç’in yazdığı “Bir meçhul sefere çıkmış gibiyim” şiirini Rast ve Dağıstan Kılıçaslan’nın “Bu ayrılık ne sana ne bana fayda” isimli şiirini Hüzzam makamında besteledi.

Leyla karagözlü bir çöl ahusu