Şükrü Birbaş

Bitmek bitmeyen sanat sevdasını,  musikiye başladığı ilk günlerin heyecanı ve disiplini ile musiki hizmetine devam eden Şükrü Birbaş,  Adana’da gelişen musiki akımının önemli isimlerinden biridir.

Musiki bilgisi ve terbiyesini, paylaşımcı ve kendine has eğitim tekniği ile yeni nesillere taşıyarak yüzlerce öğrenci yetiştirmektedir.

Şükrü Birbaş’ın musiki ile tanışıklığı, komşularında yükselen tambur sesinin merakı ile başlamış. Dokuz yaşına denk gelen bu dönemde tambur icra eden komşularının damadı Çelik Yargıcı’nın meşk toplantılarını izleyerek tambur çalmaya heves etmiş. Orta öğrenim dönemlerinde musikiyi arkadaşları ile sadece dinleyici olarak ve şarkıların sözlerini defterine not ederek geçirmiş.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni kazandığı 1970 yılında, Zeynel Abidin Cümbüş firmasından öğrenci kredisiyle satın aldığı metal gövdeli Tambur musiki hevesinin artmasına neden olmuş. Gittikçe büyüyen bu heves, Beyazıt semtindeki Kubbealtı Musiki Enstitüsü sınavlarına girmesine neden olmuş.

Sınavı merhum Münir Nurettin Selçuk’un icra ettiği piyano ile “Açmam açamam söyleyemem çünkü derin de” şarkısını söyleyerek kazanmış. Kubbealtı Musiki Enstitüsü’nde Kemal Batanay’dan usul, Yusuf Ömürlü‘den nazariyat ve Münir Nurettin Selçuk’tan ses eğitimi dersleri almış. Öğrenci kredisi ile aldığı metal gövdeli tambur yerine, hocası Tamburi Hafız Kemal Batanay’ın isteği sonucunda ahşap gövdeli tambura geçiş yapmış ve eğitimine o şekilde devam etmiş.

Musiki hayatında önemli bir yer tutan ve musiki bilgisi kazanımlarına vesile olan kişi olarak belirttiği hocası merhum Neyzen Ahmet Polatöz’ün isteği ile 1981 yılından itibaren Adana Musiki Derneği Korosunda şeflik yapmaya başlamış.

Avni Anıl’ın sanat yönetmeliğini yaptığı Adana Belediyesi Konservatuarı’nın kuruluşunda görev almış ve Konservatuarda Avni Anıl ile beraber çalışmıştır.  Polis Koleji TSM Korosu’nu kurdu başarılı konserlere imza atan Birbaş, 1986 yılında Öğretim Görevlisi olarak atandığı Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı’ndan 2010 yılında emekli olmuş.

Uzun yıllar beraber çalıştığı Ali İntizam ve sanatçı Mustafa Sağyaşar ile beraber.

Adana Musiki Derneği, Ç.Ü. TSM Korosu ve Çukurova Rotary Kulübü TSM Korolarının şeflik görevlerini sürdüren Şükrü Birbaş, Hamide Hanımla evlidir. İlker ve Türker adında iki oğlu bulunan Birbaş’ın küçük oğlu Türker,  ileri derecede Kanun çalmaktadır. Kaan, Kıvanç ve Ece adında üç torun sahibidir.