Tevfik Uğurlar

Tevfik Uğurlar, 1942 yılında Adana’nın Hurmalı Mahallesinde dünyaya geldi.

Müzisyen bir ailenin çocuğudur. Babası Udi İbrahim Efendi, Adana’da ilk musiki cemiyetini kuran kişidir.(Bknz; Udi İbrahi Efendi ve Körler Musiki Cemiyeti)  Kardeşleri Yusuf Uğurlar Keman icracısı ve Mehmet Uğurlar ise; ritm sazlar ustasıdır.

TevfikUğurlar, henüz yedi yaşında  Körler Sağırlar ve Dilsizler Tesanüt Cemiyeti’inde solist olarak başladı. Güzel sesi ile o yıllarda cemiyetin konserlerine solist olarak çıkardı.

İlk bilgilere göre 1949 yılında Adana Asri Sineması’nda ilk olarak sahneye çıktı.Babasının çok iyi bir musiki hocası olması onun musikide ilerlemesine önemli etken oldu. Çocukluk yıllarını solist olarak geçirdikten sonra Keman çalmaya merak sardı ve ilerleyen yıllarda iyi bir Kemani oldu.

Musikişinas aileden geldiği için musikide kendini yetiştirmesi zor olmadı. Keman çalmaya başladı daha ud çalmaya devam etti. Uzun yıllar derneklerin saz heyetlerine destek verdi. Profesyonel anlamda ise Adana Sürmeli (şimdiki Mavi Sürmeli) ve Büyük Sürmeli oteli’inde birçok ünlü sanatçının başkemancısı olarak görev yaptı.

Kayder Su Damlası THM Korosu ve birçok koroya sazı ile destek vererek musiki yaşantısına devam ediyor.

Ünlülerin kemancısı olarak tanınan Tevfik Uğurlar, Gönül Yazar’ın Adana’daki bir gece kulübünde proğramına eşlik ederken, Kanuni Bestekar Coşkun Erdem ile birlikte.
Sanatçı Ela Altın’nın konserinde Adana’daki musiki emektar hocaları Suphi İdrisoğlu, Toktay Sökmen ve Uğur Doğan Türe birlikte.