Toktay Sökmen

12.02.1939 yılında iki çocuklu ailenin küçük çocuğu olarak Adana’nın Tepebağ Mahallesi 6 sokak 29 no’lu evinde dünyaya geldi. Abisi Rahmetli Oktay Sökmen Adana Musikisine “Ney” ile uzun zaman hizmet etti.

1957 yılında Adana Ticaret Lisesi ‘ni bitirdi. İlaç sektöründe Roche ilaç firması müdürü olarak emekliye ayrıldı.

Daha henüz 10 yaşındayken annesi Fatma Hanımı kaybetti. Babası Suphi Bey o zamanki hüzünlü ortamdançocuklarını uzak tutmak için kaval ve mandolin alarak musikiye teşvik etti.

Kavalla abisi  Oktay Sökmen, mandolinle de kendisi ilgilenmeye başladı. Toktay Hoca ilk kanun merakını söyle anlatıyor. ” Mandolin dört çift telli idi. Bu telleri ayırarak tel sayısını sekize çıkardım. Mandolini dizime yatırıp kanun gibi çalmaya başladım. “

1954 yılında Kanun’la tanışan Toktay Hoca artık hayallerine kavuşmuştu ve o devirde Kanuni Tekin Karadayı’dan başka kanun çalan yok tu. Ailece görüştükleri ve uzun zamandır musikiye ara veren Terzi Adil Bey’e verdiği sınavı şöyle anlatıyor:  “Kanun taksimi yaptım.Adil Bey beğendi ve bunun üzerine uzun zamandır sandığa attıkları müzik aletlerini çıkartarak. <Hadi başlayalım> dedi. Bende nota bilmediğimi söyledim. Bana çok kızan Adil Bey: <Nota bilmiyorsan niye bu sazları çıkartırdın> dedi”

Bu sözler 15 yaşındaki Toktay Sökmen’e çok zor gelmişti, bu sözlerle musikiye küsmemiş aksine kendisini kamçılamıştı. Bunun üzerine Arif Nihat Aka’dan nota, usül ve makam dersleri aldı.

1957 yılında Ecz Mahmut Akan yönetiminde Halk Eğitim Merkezi Müzik Kolu’nda kanun çalmaya başladı. Bu başlangıç Mahmut Akan birlikte 1977 yılına kadar sürdü. O zamanki siyasi iktidarın çarpıklığından “Siyasetin olduğu yerde sanat olmuyor ” diyerek Halk Eğitim Merkezi’nden ayrılarak Ecz.Mahmut Akan , Ayfer Yarman ve Mahmut Kadıoğlu ile birlikte Adana Musiki Derneği’ni kurdular. Bu dernek bir süre devam etti daha sonra Hayırsevenler Derneği ve Kadınlar Birliği’ndekoro çalışmaları yapıldıktan sonra 1974 yılında Mahmut Akan, Toktay Sökmen, Zambak Baysal, Ahmet Polatöz , Erdoğan Özdiker ve Av. Vural Sakallı kuruculuğu ile tüzel kişiliğine kavuşmasında çaba harcadı.

Ecz. Mahmut Akan’nın ölümünden sonra 1979 yılında Uğur Türe , Zambak Baysal , Işıl Saka , Erdoğan Özdiker ve Ersin Koçak’la birlikte Divan Musiki Derneği’ni kuran Toktay  Sökmen bu derneğin hocalığını ve başkanlığını yaptı. Bu süreç eşinin rahatsızlığı dolayısı ile Edirne iline yerleşene kadar sürdürdü. (2008-Aralık)

Divan Musiki Derneği ‘inde gençlik ve çocuk korosu kurarak Adana’da bir ilki başlatan Sökmen “Bestekârlık ayrı bir bilim dalı olduğu için” beste yapmadığını açıklamıştır.

Toktay Sökmen evli ve  iki çocuk babasıdır. Çocuklarından kızı Şebnem “Divan Musiki Derneği’ndeçocuk korosu hocalığı yaptı ve yönetti.

“Dün gece yine kalbim ateşler gibi yandı” isimli yazdığı güfte Bestekâr Suphi İdrisoğlu tarafından Nihavent / Devr-i Hindi olarak bestelendi.

20 yıllık Musiki Serüveni
Adana’daki musiki akımının önemli iki ismi olan Mahmut Akan ve Toktay Sökmen 20 yıllık musiki serüveninde birbirlerinden hiç ayrılmadılar. 1957 yılında Adana Halk Eğitim Merkezi’nde başlayan beraberlikleri, 1977 yıulında Adana Musiki Derneği’nde Mahmut Akan’ın vefatına devam etti.