Udi İbrahim Efendi (Uğurlar)

Udi İbrahim Efendi, 1904 yılında Adana’nın Hurmalı Mahallesi’nde dünyaya geldi. Mehmet Uğurlar, Kemani Yusuf Uğurlar ve Kemani Tevfik Uğurlar‘ın babalarıdır.

Çok iyi bir “ud” üstadı olmasına rağmen “keman “ve “kanun”u da çok güzel icra etme kabiliyetine sahipti.

Adana’daki musikide örgütlenmenin öncüsü olan Udi İbrahim Efendi, ilk olarak ailesi ve arkadaşları ile birlikte evinde çalışmaya başlamışlar. Daha sonra Körler Sağırlar ve Dilsizler Tesanüt Cemiyeti (Karaay) adındaki Kuruköprü’de bir hanede çalışmaya başlamışlar. Bu cemiyette 17 yıl ara vermeden şeflik ve hocalık yaptı.

Kemani Haydar Tatlıyay ve Kemal Tunay her Adana’ya geldiğinde İbrahim Efendi’yi arar ve berabermeşk yaparlarmış.

Adana’nın seçkin üstatları Aziz Şenses, Ahmet Gülşen, Hasan Özçivi, Mahmut Soyarslan veMahmut Akan musiki arkadaşları olmuş. Tevfik Özşahin, Mehmet Özerdem, Ali Tatlıdil,çocukları Mehmet, Yusuf  ve Tevfik Uğurlar öğrencilerinden bir kısmı.

1955 yılında Karaay Musiki Cemiyeti’nden ayrılan İbrahim Efendi, hayatının geri kalan bölümünde beste yapmış ve bir çok öğrenciye ders vererek geçirmiş.

1990 yılında Adana’da hayata gözlerini yumdu.

Kemani Naci Doğan, Udi Mehmet Özerdem, Kanuni İbrahim Uğurlar, Cümbüş’te Ali Tatlıdil, Darbuka’da Mehmet Uğurlar ve Kemani Yusuf Uğurlar. Solist Tevfik Uğurlar Körler Sağırlar ve Dilsizler Tenasüt Cemiyeti konserinde…