Uğur Doğan Türe

Uğur Doğan Türe, öğretmen ailenin dördüncü çocuğu olarak 1936 yılında Adana’nın Tepebağ Mahallesi’nde dünyaya geldi.   

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1963 yılında Yüksek Mimar olarak mezun oldu.  

Uğur Türe, musikiye lise yıllarında Keman çalarak başladı. İlk koro şefliğine ise lise yıllarında kurduğu Adana Erkek Lisesi Türk Sanat Müziği Korosu’nu çalıştırarak ve yöneterek taptı. 

1987 yılında kendi çabası ile Tambur imal etti. Tambur yapım ustalarından biri olan Turhan Demirel hocanın atölyesinde çalışarak bu işi öğrenen Uğur Türe,  bu yıldan itibaren çaldığı tüm “Tambur”larının imalatını kendisi yapmaktadır.

Uğur Doğan Türe, Erol Sayan, Ali Şenozan ve Avni Anıl ile birlikte….

1954 yılında İstanbul’a tahsil için gittiği yıllarda Tamburi Durri Turan ile tanışma fırsatı buldu. Üniversite’nin korosuna girerek Nevzat Atlığ’ın yakın arkadaşı olan Tamburi Necdet Yaşar ile tanıştı ve ortak çalışmalar yaparak Tambur aşkına kavuşmuş oldu.

Adana Halk Eğitim Merkezi’nin Müzik Kolları’nda Tambur çalarak musiki faaliyetlerine ara vermeden devam etti.  

Ecz. Mahmut Akan’la birlikte 1974 yılında Adana Musiki Derneği’nde meşke başladılar. Dernekte 1976 yılında şeflik görevi de yapan Uğur Türe, 1979 yılında Toktay Sökmen, Erdoğan Özdiker , Zambak Baysal , Işıl Saka ve Ersin Koçak ile Divan Musiki Derneği’ni kurdular.  Divan Musiki Derneği’nde hocalık yaptı ve konserlerini yönetti.

1999 yılında Niğde Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak atanan Türe, üniversitenin Güzel Sanatlar Bölümü’ne bağlı olan Üniversite Korosu’nu çalıştırdı, konserler verdi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’nda 10 yıl Ali Şenozan ve Toktay Sökmen’le birlikte çalıştı.

Konservetuarın korosunun şefliğini yaptı.  Eşi Zambak Baysal Türe ile birlikte Gazeteciler Cemiyeti Korosu’nu da çalıştırdılar ve yönettiler.

Mükemmel bir tambur çalma tekniğine sahip olan Türe’nin ayrıca lavta ve keman icrası da mükemmeldir. 

Musiki birikimlerini “Faik Bey’in Salıncağı” isimli kitapta topladı. İcra, taksim, yorum ve koro yönetimi ile ilgili bilgilerini paylaştı. Kitap Karahan Kitapevi’nde basıldı ve yayınlandı. Musikişinasların başucu kitabı olmuştur.

Musiki terbiyesi, disiplini ve teknikleri üzerinde titizlikte duran Türe, sanatta mükemmelcik ilkesinden asla vazgeçmemiştir. Bu ilke Yesari Asım Arsoy’a  olan hayranlığının ürünü olduğu tahmin edilir.

Merkezi İstanbul’da bulunan Yedi Nota Müzik Sanatları Derneği’nin Adana Korosu’nu çalıştıran Uğur Hoca, her ay Ramazanoğlu Konağı’nda verdiği konserle musikiye hizmet etmeye devam ediyor.

1990 yılındaki Zambak Baysal ile evliliği hayatının ikinci baharı olmuştu.  Adana Musiki Derneği’nde beraber çalışmışlar ve Divan Musiki Derneği’nin kurucu üyeleri arasında bulunmuşlar.

Öğretmen ailenin çocuğu olan Zambak Baysal, Kozan’da doğmuştu. Adana İstiklal Ortaokulu, Adana Kız Lisesi ve Adana Öğretmen Okulu onun eğitim yuvaları oldu. Mahmut Akan ve Uğur Türe ile tanışması musiki hayatına yön verdi. Divan Musiki Derneği, Kent Konseyi Kadınlar Korosu, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti TSM korolarında öğrencileri oldu ve birçok sanatçı yetiştirdi. Zambak Türe, “Adana’da İlk Bayan Şef” olma özelliğine sahiptir.