Ümit Öcal

1939 yılında Adana’da doğan Ümit Öcal, ilk Orta ve lise tahsilini Adana’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. Üç yıl okuduktan sonra ailevi sebeplerden dolayı yarım bıraktı. Yedek Subay Öğretmen olarak askeri görevini tamamladıktan sonra 1964 yılında Adana Sümerbank’ta çalışmaya başladı.1986 yılında kadar bu görevi sürdürdü ve daha sonra özel sektöre geçti, Gaziantep’e yerleşti. 1995 yılında Gaziantep’te hayata gözlerini yumdu.

Öcal ilk musiki feyzini annesinden aldı. Daha henüz çocuk yaşlarda o zamanlar Sıtkı Avcı’nın hocalığını yaptığı Adana Musiki Cemiyeti’nde, Sıtkı Avcı ve Süleyman Hoca’dan nota, solfej ve nazariyat dersleri aldı. 1957 yılında Ecz. Mahmut Akan yönetimindeki Adana Halk Eğitim Merkezi Müzik Kolu’nun kuruluşundaki ilk 12 kişi arasında yer aldı.

1959 yılında tahsilini yapmak için gittiği İstanbul’da Dr. Abidin Gerçeker yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Korosu’nun çalışmalarına katıldı. İstanbul Radyosu’da canlı yayında programlara çıkan Ümit Öcal, Adana’ya döndükten sonra 1962 yılın Adana İl Radyosu’nda Klasik Türk Müziği, İnce Saz Fasıl heyeti ve Çukurova’da Sesler Türk Halk Müziği programlarında çalıştı ve solo programlar yaptı.

1974 yılında uzun süre beraber musikiye hizmet etmiş hocası Mahmut Akan’ın kurduğu Adana Musiki Derneği’nin kuruluş çalışmalarında yer aldı. 1976 yılının Kasım ayında Mahmut Akan, rahatsızlığı dolayısıyla hocalık ve şeflik görevini Ümit Öcal’a verdi. 1977 yılının Ocak ayında şef olarak ilk konserini verdi.

1986 yılında Gaziantep’e yerleşen Öcal, yönetici ve hocalığı Eczacı Reyhan Karataş’a bıraktı. Resimde devir teslim töreni.

1981 yılında Adana Musiki Derneği’nden ayrılarak Mahmut Yivli, Naci Arpacı, Seyfi Ertik, Şenol Özaltın ile birlikte Adana’nın Sesi Musiki Derneği’ni kurdu. 1986 yılında Gaziantep’e yerleşti ve yönetici hocalığı  Eczacı Reyhan Karataş’a bıraktı.

1955 yılında beste çalışmalarında bulunan Öcal’ın 20 civarında bestesi vardır.