Zafer Halaçoğlu

Babası Gazelhan Muzaffer Bey’in Cümbüş’ünden yükselen nağmelerle büyüyen Zafer Halaçoğlu, musikişinas ailenin ağabeyidir.

Kardeşlerinden Meltem Halaçoğlu ve Eda Kâhyalar( Halaçoğlu) ve kızı İpek Halaçoğlu Şükrü Birbaş’ın yönetimindeki Çukurova Üniversitesi Türk Müziği Korosu’nda faaliyetlerini sürdürdüler.  Salih Halaçoğlu ise Çukurova Musiki Derneğ’inde çalışmalarını sürdürürken, İbarahim Halil Halaçoğlu ise; kardeşlerinden ayrı olarak ”Caz Müziği”ni tercih etmiş İstanbul Boğaziçi Korosu’nda ve daha sonra arkadaşları ile kurdukları Boğaziçi Grubu’nda ”tenor”olarak müzik yaşantısını devam ettiriyor.

Musiki hayatı Kanuni Nadir Serin’in tavsiyesi ile 1986 yılında girdiği Reyhan Karataş yönetimindeki Adana’nın Sesi Musiki Derneği ciddi anlamda ilk musiki ve şeflik deneyimini yaşadığı mekân oldu.

Suphi İdrisoğlu yönetimindeki Adana Tabip Odası Sağlık Korosu’na devam eden Halaçoğlu, 1987 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’na başladı. Burada Tevfik Özşahin ve Arif Nihat Aka‘dan feyiz aldı ve faydalandı.

1996 yılında Gönül Bahçesi Korosu’nun kuruluş çalışmalarında bulundu.1998 yılında Gönül Bahçesi Korosu’nun uyumlu çalışmaları sonucunda dernekleşme kararı alınmasında ve Çukurova Musiki Derneği adı altında tüzel kimliğine kavuşmasında yoğun çaba gösterdi.

Adana Musikişinas Platformu ve Adana Korolar Federasyonu kurucu üyesi olan Halaçoğlu yönetim kurullarında çalışıyor. Çukurova Musiki Derneği’nin hocalığını yapıyor ve konserlerini yönetiyor.

Zekai Tunca, Ayşe Taş, Ayşe İnak Ekiz, Cemal Safi, Popstar Hazan, Vahdet Vural, Mine Koşan, Umut Akyürek, Eda Karaytu gibi sanatçıları Adanalılara izleme fırsatı sunmuştur.

Çukurova Musiki Derneği Şef: Zafer Halaçoğlu